Przejdź do treści

Pielgrzymka parafialna

Pielgrzymka na Górę Świętej Anny odbyła się w dniach 17-20 kwietnia 2023 r.
W poniedziałek rano wyruszyliśmy na kolejną pielgrzymkę parafialną. Góra Świętej Anny to niewielka miejscowość w województwie opolskim słynąca z barokowej bazyliki św. Anny, w której znajduje się otaczana kultem figurka św. Anny Samotrzeciej z Maryją i małym Jezusem (św. Anna była matką Maryi i jednocześnie babką Pana Jezusa). W drodze na Górę Św. Anny zatrzymaliśmy się w Częstochowie, gdzie uczestniczyliśmy w mszy św. Był też czas na indywidualną modlitwę, zwiedzanie Jasnej Góry z ks. proboszczem i posiłek. Po przybyciu do celu naszej pielgrzymki zakwaterowaliśmy się w miejscowym, bardzo dużym domu pielgrzyma i posililiśmy się. Wieczorem w salce św. Franciszka spotkaliśmy się i miło spędziliśmy czas próbując swoich sił w kole fortuny.
We wtorek po śniadaniu pojechaliśmy do Kamienia Śląskiego. Tutaj w 1183 roku urodził się św. Jacek Odrowąż oraz błogosławieni: Czesław i Bronisława. W pięknie odrestaurowanym pałacu mieści się sanktuarium św. Jacka, które nawiedziliśmy. Pani przewodnik oprowadziła nas po pałacu, o którym dużo się dowiedzieliśmy. Był też czas na spacer po pięknym parku przypałacowym. Z Kamienia pojechaliśmy do Opola. Zobaczyliśmy słynny amfiteatr, gdzie corocznie odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Bardzo nam się tam podobało i pośpiewaliśmy sobie na scenie. Przy amfiteatrze znajduje się multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki, które zwiedziliśmy. Nie brakowało wzruszeń i wspomnień z dawnych lat. W czasie wolnym mogliśmy zobaczyć mury obronne, aleję gwiazd, kościół franciszkanów… i posilić się. Po powrocie uczestniczyliśmy w mszy św., po której ojciec franciszkanin opowiedział nam o miejscowym sanktuarium.
W środę po śniadaniu pojechaliśmy do Piekar Śląskich. Tam w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej uczestniczyliśmy w mszy św. Po niej przeszliśmy na pobliską kalwarię (niektóry pojechali meleksem:). Zwiedziliśmy kościół kalwaryjski i muzeum, a następnie rozgrzaliśmy się w pobliskiej kawiarence kawą i ciastem. Po powrocie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, której stacje znajdują się przy grocie lurdzkiej na Górze św. Anny. Ks.
proboszcz przygotował dla nas bardzo poruszające rozważania. Przed kolacją był czas na przejście parkiem krajobrazowym do największego w Polsce amfiteatru skalnego. W pobliżu amfiteatru znajduje się Pomnik Czynu Powstańczego projektu Xawerego Dunikowskiego.
Czwartek to nasz ostatni dzień na pielgrzymce. Po porannej mszy św. w kaplicy domu pielgrzyma i śniadaniu pojechaliśmy do Mosznej, gdzie znajduję się zabytkowa rezydencja – pałac z dobudowanym zamkiem – śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pałac jest częściowo udostępniany do zwiedzania, więc obejrzeliśmy wszystko co było możliwe. Z Mosznej pojechaliśmy do Nysy. Tam zwiedziliśmy Bazylikę pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy. Jest to największy obiekt sakralny w mieście i cenny zabytek. Z bazyliki przeszliśmy do pobliskiego Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Dom ten został wybudowany staraniem błogosławionej Marii Luizy Merkert – założycielki zgromadzenia – w latach 1863-1865. Tam bardzo miła siostra Vianneya oprowadziła nas po pięknym i okazałym domu, który bardzo nam się podobał. Po czasie wolnym przeznaczonym na zwiedzanie Nysy i posiłek wyruszyliśmy w drogę powrotną do Poznania, gdzie wieczorem bezpiecznie dotarliśmy. Bardzo dziękujemy ks. kanonikowi Grzegorzowi za czas, który poświęcił na przygotowanie i poprowadzenie naszej pielgrzymki. Bóg zapłać!