Święto Niepodległości

W Święto Niepodległości podczas mszy św. o godz. 10.00 modliliśmy się za Ojczyznę. Przywołane zostały słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – ” Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę” i inne. Zapaliliśmy też miniaturową replikę świecy Niepodległości.  Na zakończenie odmówiliśmy akt dziękczynienia Polski oraz modlitwę za Ojczyznę za wstawiennictwem naszego patrona św. Andrzeja Boboli oraz odśpiewaliśmy „Boże coś Polskę”.

Gdy 29 czerwca 1867 r., w czasie kanonizacji męczennika, św. Jozafata Kuncewicza, papież Pius IX polecił przechować tę świecę w Kolegium Polskim w Rzymie do czasu, gdy Warszawa znowu będzie stolicą wolnej Polski, nie wątpił ani przez chwilę, że Polska zmartwychwstanie. Miejcie nadzieję, wytrwałość, odwagę i módlcie się, a ciemiężcy wasi runą i Królestwo Polskie powróci” – mówił do polskich pielgrzymów. Na spełnienie proroczych słów papieża Piusa IX przyszło czekać kolejne 51 lat. W 1920 r. Świeca Niepodległości, przekazana przez  Benedykta XV, dotarła do stolicy wraz z nowymi kardynałami Edmundem Dalborem i Aleksandrem Kakowskim pociągiem dyplomatycznym i 11 stycznia podczas narodowych uroczystości zapłonęła w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Przez lata okupacji niemieckiej 1939-1945 i podczas lat PRL-u świeca była przechowywana w oratorium Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, aż wreszcie zajaśniała w wolnej Polsce, w roku stulecia odzyskania niepodległości dwukrotnie zapalana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Najpierw w Święto Dziękczynienia, 3 czerwca 2018 r., podczas jej wprowadzenia do Świątyni, później 11 listopada 2018 r., z okazji stulecia odzyskania suwerenności podczas Mszy św. sprawowanej przez nuncjusza apostolskiego, abp. Salvatore Pennacchio na znak dziękczynienia Bogu za wróconą Polsce wolność.
Od tej pory ogień niezwykłej relikwii rozświetla wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej podczas obchodów Święta Niepodległości.

https://www.parafiajunikowo.archpoznan.pl/modlitwa-za-ojczyzne/